Sunday, July 8, 2012

Kā pieradināt pūķi jeb mani pirmie 40 km treniņā un vēl ...

"I want to run I want to hide I want to tear down the walls That hold me inside" (U2 - Where The Streets Have No Name)

Pirms apmēram mēneša pavisam nesagatavojies koptreniņā ar vēl diviem tikpat (pat vairāk) izturīgiem noskrieniešiem pievarēju 35 km distanci Tērvetes laukos un mežos. Skaidrs, ka todien atlikušos 7 km līdz pilnai maratona distancei būtu bijis jāsoļo. Bet galvenais bija noskaidrots. Ko nozīmē skriet vairāk par pusmaratonu. Uz doto brīdi kontā jau oficiāli 9. pusmaratoni neskaitot suni neoficiālās treninu distances. :) Pēc šī skrējiena nojautu, ka maratona distance tomēr nav aiz 27 kalniem.
Svētdien, 1 jūlijā ar Skrien Latvija seriāla komandas biedriem bijām nolēmuši apskriet apkārt Doles salai startējot ar svētību no Ķekavas baznīcas uzņemot kursu uz HES pusi un tad nogriežoties iekšā salā. Iepriekšējā vakara pabeidzu lasīt pēdējā laikā visaizraujošāko grāmatu, kuru esmu izlasījis -  Dzimuši, lai skrietu (Kristoferu Makdugalu) un mana pārliecība par pieveicamo distanci tikai nostiprinājās. No grāmatas esmu paņēmis daudz interesantu tēmu, kuras papētīt šajā gadā, bet par to citreiz. Koptreniņam biju sagatavojis plānu "B" - atkārtot savu garāko distanci un pagarināt to, tikai šoreiz jau sagatavojoties, jo 4h (un vairāk) skrējienā, kad neesi officiālā trasē ar ēdienu un ūdeni ir jāapgādajas pašam.

Ekipējums
 • josta ar 4x 170ml pudelītes
  • 2x linseklu želeja/dzēriens
  • 2x Darida ūdens
 • josta ar 600ml pudeli - pildījums: Čia seklu želeja
 • 450 ml pudele ar elektrolītu dzerienu (kas tika katra ūdens uzpildes vietā atškaidīts un beigās jau bija partapis par ūdeni ar vāju upeņu piegaršu) Šobrīd leitoju SIS elektrolītu pulveri.
 • Cepurīte (pret sauli) un protams pulsometrs, šorti, krekls, skriešanas apavi  - Asics Gel Torana 5

Skrējiens
Pirmos 18 kilometrus veicām mērenā tempā virs 6 min/km. Pulss ap 150 vēl turas. Diena padevusies sutīga, kaut arī saule paslēpusies aiz plēvveidīgas mākoņu kārtiņas. Cepināt cepina un pirmo pieturpunktu uztaisījām pie 9. kilometra, kur arī ūdens uzņemšanas punkts un skrējienam pievienojas vēl viens komandas biedrs. Starp 12. un 13. kilometru apēdu linsēklu želeju/dzērienu. Pie jau pieminētā 18 kilometra apjautājos par savu turpmāko ceļu pie HES un tencinu par lielisko kompāniju. Īsti puspabeigtu māju rajonu pētīt negribu tāpēc nočunčināju gar HES malu gandrīz līdz pat krustojumam ar Maskavas ielu, kur tad griežos iekšā uz Dārziņiem. Skrienu jau 2h. Apēdu savu otro linsēklu želejkokteili. Sāku apsvērt vai tik nevajadzēs zvanīt savam tempa turētājam (gluži kā zvani savam astrologam). Vairāk jau gan ar mērķi uzturēt kompāniju pēdējos kilometros finišā. Taču pēc dažiem zvaniem, kompānijā esmu vien sev pats. Tempu nedaudz samazināju, bet pulss turpināja turēties ap 156-163 sitienu robežās un tā tas palika visas trases garumā. Ceļš pilnīgi nezināms un tā, pa laikam domādams, kad uzēst želeju, kad padzerties un vai pietiks ūdens, turpinu. No pieturas aizbrauc 15 autobuss. Nodomāju - "Re, ja kas tad varēs tak braukt ar autobusu", un skrienu tālāk. Pie Darziņiem Daugavas malā pamanīju ūdens ņemšanas vietu no urbuma. Tur piestāju apslacīt galvu un uzpildīju jau tukšo dzerampudeli. Rezervē vairs tikai 340 ml un Čia sēklu želeja. Avotiņš ir aiz 24 km skriešanas maršrutā, pirms līkuma, ja skatās kartē. Izskrienot no Darziņiem meklēdams ceļu gar likteņupi nomaldos, bet apjautājies vietējiem atrodu ceļu. Līdz Ķengaraga promenādei bija diezgan vienmuļi un nācas skriet vairāk gar šosejas malu. Sāku biežāk pa mazam malciņam padzerties un arī trīs piegājienos izēdu Čia sēklu želeju (26,33,38 kilometrs). Noguruma nav, psiholoģiski arī nekāda vaina. Gar Ķengaraga promenādi jau ir interesanti, jo tur daudz cilvēku. Jau tuvojoties Dienvidu tiltam sāku domāt, kur tad īsti finišēt un doma par finišu centrā pie Lielā kristapa uzmundrina. Aiz Dienvidu tilta atkal nomaldos. Nodomāju, ka tie tik papildus kilometri treniņam un skrienu atpakāļ. Nofinišējis izstaipījos un devos pēc ūdens.
Pēc tam jau mājas kā ierasts paēdu kārtīgi. Nedaudz pēcāk varēju just ceļus un sānos uz gūžām pārmaiņus jūtamas nelielas sāpes ejot, kuras pēc dienas jau teju pagaisīs. Nebija nekāda pārmērīgā noguruma. Skrēju ļoti saudzīgā ātrumā. Svara zudums ar visu līdzpaņemtā uztura patēriņu aptuveni 4,5 kg. Ar apaviem šoreiz arī nebiju kļūdījies ar izvēli paņemot Asics Gel Torana 5. Krekls, kuru dabūju par dalību Helsinku pusmaratonā arī izturējās saudzīgi un nekas noberzts netika.
Visam skrējienam pamatā ir doma - galvenais nav to izdarīt ātri (kā tas būtu sacensībās), bet tieši kā lēno treniņu un pēc tam justies labi un turpināt dienu. Šāds mērķis arī tika sasniegts.

Trases shēma

... un nedēļu vēlāk ...

32km tropu joslā
Lai arī pēc nedēļas kartums tikai ņēmies spēkā, tas jau nav iemesls, lai neskrietu. Tikai jābūt piesardzīgākam. Svētdienas plānā ir aizskriet līdz Mežaparkam, kas jau ir standarta 16km distance un vēl noskriet divus pieckilometru apļus (rezultāta 3 apļi) pa Nike Riga Run trasi skrienot tempā uz 5:40 min/km. Kaut arī endomondo un telefona GPS sistēma pirms nedēļas nepievīla (šodien gan), tad esmu tomēr nodrošinājies ar Garmin Forerunner 310XT, kas nāk komplektā ar pulsa jostiņu, savu kilometru daudzumā arvien pieaugušo, treninu vajadzībam. Līdz ar to šodien arī sacensības starp Galaxy un Garmin. Telefons kaut kur pa vidu bija pilnībā pazaudējis saikni ar satelītu. Garmīnā, gan jau dienu iepriekš uzstādīju vēlamo datu skatu un šodien izbaudīju pēc pilnas programmas. Nekāda raķešu zinātne tur nav, kaut gan pakalpojuma nodrošināšana piedalījušās gana daudz raķetes, lai paceltu gaisā visu to "sputķiku" armādi. Uzsākot skrejienu, gan vajadzēja izskriet līdz Vesetas ielai (aptuveni 800 metri) līdz pieslēdzās kilometru skaitīšana un tempa rādīšana. Telpās vispār neķer.


Ekipējums

 • josta ar 4x 170ml pudelītes
  • 4x SIS elektrolītu pulvera dzēriens
 • josta ar 600ml pudeli - ūdens
 • 450 ml  linseklu želeja/dzēriens, kurā vēl sametu mazus marmelādes gabaliņus
 • Cepurīte, jaunā spēļmantiņa no Garmin, šorti, krekls, skriešanas apavi - Asics Gel Torana 5

Skrējiens
Skrejienu neizdevās sākt savlaicīgi, tāpēc trāpīju lielākajā svelmē. No rīta vēl atļāvu brokastīm nedaudz nostāties savā vietā un nolīmēju ar skoču dažas ierastākās vietas, kur veidojas tulznas. Saprotams, ka ar to līdzets biaj tikai tur kur nolīmēju, bet jaunas vietas deva par sevi zināt. Kopumā tādā karstumā ar pulsu zem 150 paskriet nebija nekādu cerību. Lielāko trases daļu turējos ēnā. Ticis līdz zoodārzam, taisnē sāku kāpināt tempu, kad jau uzsācis plānoto skriešanu pa 5 km trasi atdzēdzos, ka skrienu par vienu minuti ātrāk.Sāku aktīvāk dzert un trīs piegājienos izlietoju uzkarsušo linsēklu viru. 3 apļi paiet nemanot, cenšoties turēties pie tempa. Pretīm nūjotāji, gadas arī pa kādam skrējējam. Vienu kilometru uzskrienu uz maksimumu un elsoju kā apaukstējies zirgs. Atpakaļceļā (8 m) vairs tikai 600ml ūdens palicis. Tempu arī samazināju tuvāk 7 min/km, lai turētos velamajā pulsa zonā. Jau tuvu pie beigam, secināju, ka atkal beidzies ūdens. Nolēmu apstāties uzreiz aiz 32 km, kas izrādījās ļoti prātīgi, jo šoreiz biju zaudējis daudz vairāk ūdens attiecībā pret savu ikdienas svaru un pēdejais kāpiens pa kāpnēm vedināja par domu uz reiboni. Arī āda bija pārklājusies ar sāļu kristālu kārtiņu, kuru es noteikti tuksneša vidū nesmādētu, ja būtu jadomā, kā uzņemt atpakaļ sāļi organismā. No šejienes gūstamas vairākas macības un viela pārdomām. 

 • Pirmkārt ir jānodrošinās ar dzirdināšanas somu, lai paņemtu līdzi vairāk ūdens. (šo jautājumu jau pētu un izskatas, ka būs jāpasūta kārtējo reizi no lielas salas)
 • Otrkārt, tik karstā laikā labāk neskriet tik garas distances. Jāskrien ir kopā ar līdzskrējēju. 
 • Noteikti uzlieciet galvā cepuri vai lakatu. 
 • Ja skrien garas distances un nav iespējams paņemt līdzi pieteikoši daudz ūdens, tad trasi jaizplano tā, lai tā ietu gar ūdens ņemšanas punktiem.
Mājās priecajos par vesajiem banāniem, kurus izņēmu no ledusskapja un protams ūdens malkiem.


Telemetrijas dati: 

-------------------------------
Time: 10:25
no-Gear: 65.8 Kg
Gear: 69.3 Kg
Temperature: +24 C
-------------------------------
Time: 14:15
no-Gear: 63.6 Kg
Gear: 66.1 Kg
Temperature: +28 C
-------------------------------
Food & Beverages 2.2 Kg
-------------------------------
Svara zudums (65.8 + 2.2) = 68 - 63.4 = 4.6 Kg.


Pēc skrējiena katru reizi var skatīties, kas tad  ir "salūzis" organismā. Šoreiz atkal jūtu kreisajā kāja augšstilbā tādu nepatīkamu sajūtu.


Turpinājums sekos ...

No comments:

Post a Comment