Monday, November 10, 2014

Ko saka lapsa 2014. gadā? Vaidavas rogainings 12h

"Bez sarunām ar sevi pašu
Ir rāmāk, bet nav dzīvot vērts."

Dons - Pēdējā vēstule


Eža kažociņa piedzīvojumi Vaidavā. Uz oktobra  izskaņu sāku domāt par to, kādā tad sastavā šogad startēt Vaidavas rogainingā 12h pastaigā pa mežu. Kristaps jau komandā ir pēc noklusējuma, tāpēc kompānijai vēl piemeklējām daiļo dzimumu un Guna ilgi netielējās. Tāds nu šogad sastāvs, kas jau sevi pārbaudījis Oravas mežos EČ ietvaros. Atminu, ka komandas biedrus uzrunāju ar dzejas rindām:

"Kad azimuts ved taisni purvā,
Un Vaidava vien šķiet kā urga,
Tad kontrolpunkts mūs mežā sauc
Un eži pāri sūnām mauc."
(te gan jāpiemin ka Vaidavas upei ar Vadavas ciema atrašanās vietu ir kilometrus 80 attāla radniecība.)

Piektdienas vakars māc lielāko daļu komandas biedru ar savu nenovēršamo galu un domām par nākāmā rīta agro celšanos. Es sakārtoju somu (salieku iekšā visu, ko plānots ēst ar rezervīti, lukturus, plānošanai paredzētās lietas) un vēl sazinos ar Gunu un pēc tam ar Kristapu. E-pastā Guna ziņo, ka no rīta ieradīsies ugunīgos kaujas ratos. Pēc 6h caura miega (kā pirms gada) ar Kristapu stāvam pie namdurvīm, gaidīdami žilbinošo ierašanās skatu, ar ko Guna nepieviļ. Liesmas gan jau pa ceļam rimušas un atripo līdz mums vien sarkanīgā tonī Gunas vadīts auto. Pa ceļam laiku īsinām ar Dona Varanasi un fonda Viegli makslinieku izpildītās Ziedoņa dzejas - Vakars. Pietura. Jasmīns. Nekautrējamies iedziedāties kopkorī tā ievingrinot balsis gaidāmajai 12h pastaigai.

Vaidavā tikuši, sekojot satiksmes organizatora instruktāžai, tiekam norīkoti uz stāvvietu futbola laukumā. Līdz karšu izsniegšanai vēl 30 minūtes. Satiekam dažus labi zināmus un rūdītus rogainerus, kā arī jaunpienācējus. Saņemam numurus un citu aprīkojumu un 9:00 bez stresa sporta zālē paņemu 503. komandai domātās kartes. Viena plānošanai, kuru nekavējoties ar saspraudem caurduram pie kartona loksnītes, lai nedomā kur bēgt un atzīstas, kur labākais marsruts. Tikmēr tiek apstrādātas līdzņemamo karšu malas ar caurspīdīgu līmelentu, bet es domīgi raugos uz karti un cenšos saprast vai mana plānojamā diega mērogs ir atbilstošs, kā arī nevaru nemaz saprast, kur tad īsti doties. Ar komandas biedriem pieņemam lēmumu izstaigāt kartes apakšdaļu un nedaudz galvā piemetam arī iespējamos finiša plānus gan sliktāko, gan labāko variantu. Es uz aci salieku aptuveno laiku, kad un kur kartē plānojam būt. Vēlreiz pārliecinos, ka ar komandas biedriem modes ziņā solidarizēties nevaru, jo man Inov8 X-talon arvien spiež papēžus un izvēlos tā vietā doties ar jau pārbaudītiem Asics Gel Torana, kas man kalpojušas godam jau vairāk kā 3 gadus. Gunai skāde ka viss dzeramais ūdens izlijis pa somu un samitrinājis līdzņemamās sausās drēbes. Tiek nolemts, ka pie vainas ir bijis sistēmas korķis, kurš varētu būt bijis ne līdz galam aizskrūvets, un sistēma tiek uzpildīta no jauna ar tēju un Darida mineralūdeni.

Pūļa aimugurē 10:00 startējam plānotā kontrolpunkta virzienā. Nepaiet ne 10 metri, kā jau laižam vaļā pirmo dziesmu. Tā arī nevar saprast, kas tur tanī Gunas rīta tējā ar kuru viņa mūs tik labprātīgi cienāja bija, bet optimisms smeļas pāri ka prieks. Jau apmeklejot pirmos KP (kontrolpunkts) mijamie sar citām komandām, kurās zināmi cilvēki. Arī solis ir gana raits un pat iesildīšanās nolūkos lēnā solīti skrienam, ko arī turpināsim darīt, kur vien reljafs un segums atļaus. Jau pēc 3 KP kad saprotam, ka esam ietaupījuši uz laiku nolemjam mainīt vienu KP un vērtību summai pieplusojām +1. Laiks ir nomācies, bet kaut kur pamalē redzami saules apspīdēti pakalni. Pretīm skrien komanda, kuras sastāvā mūsu šoferis no vasaras piedzīvojuma Liepājā, tāpēc sapņodami par alu finišā gandrīz vai pierunājam uz atkārtotu mūsu šoferēšanu. Tomēr tas viss paliek tikai tā pus pa jokam, Viss norit pēc plāna un runājam par mazo pusdienu pauzi ap otro stundu pie viena no KP, kurā es notiesāju vienu no siermaizēm.

Foto: Jānis Līgats Un no labās viens Resnā susura biedrs iemaldījies kadrā.
Kontrolpunktu atskaite (lasāma kā papildinājums stāstam)
 1. KP 22 - Uz šo punktu dodas vairums. Punkts sasniedzams pa ceļu un atrodas ēkas ziemeļu pusē.
 2. KP 25 - Uz šo punktu dodamies pāri laukam pa taisnāko un nemaz ne tik lēnāko ceļu. Te pi e punkta šķērsojam tiltiņu un jau pirmais fotomirklis, kurā arī drosmīgi pozējam un smkaidām.
 3. KP 45 - Tālāk pa meža celiņu kopā ar citām komandam. Pirmā iespēja saslapināt kājas. Neliels bridiens pa slapjāku vietu un punkts arī sastapts.
 4. KP 52 - Tā kā esam priekšā laikam, tad nolemjam šo punktu ņemt viena četrpunktīgā vietā. Resnais susurs (komanda kuru bieži sastapsim) gan beidzot ar mums šķir ceļus un dodas citā virzienā. Šo punktu atrodam karjera rietumu augšpusē.
 5. KP 37 - Kādu gabaliņu atpakaļ pa ceļu pa kuru atskrējām un tad pa laukmali. Lauks nesen uzarts. Tad pa mēslojumam paredzētu kāļa vai redīsveidīga auga lauku un atkal esam pie punkta. Te jau ar dziesmu ņemam punktu.
 6. KP 67 - Uz šo punktu pēc azimuta un arī vadoties no tā, ka pretīm jau dodas citi "sēņotāji". Un mums jau ar beidzot tā kā laiks griezties Burtnieku novada virzienā un doties pēc Valmiermuižas produkcijas. :) Tas gan kaut ka azartā izslīd no prāta.
 7. KP 56 - Ripojam no kalna lejā. Pa ceļam apspriežot, ka komandu varētu pārsaukt par "Nīkuļi". Tāpēc jo vairāk pieliekam raito soli un skrienam. Te sasnieguši punktu, kas pēc apraksta ir karjera un stigas krustojums, bet realitātē ir bedre stigas malā, ieturam pirmo maltīti.
 8. KP 49 - Šis punkts nāk viegli. Jāiet tik taisni pa stigu. Beidzot izvelku kameru un filmēju kā mēs rāpjamies pāri upītei. Šķērsojam to pa to pašu koku, kur pirms gada un šoreiz uz Gauju dodas Gunas karte. Laicīgi paspēju to glābt no pērnā gada likteņa, kad palikām bez Kristapa kartes.
 9. KP 53 - Ceļā uz šo punktu viss pazīstams un izejam ļoti ekonomiski nevis, kā pērn, metot lieku līkumu. Punkts gan škiet nolikts ne gluži, kur kartē iezīmēts.
 10. KP 58 - Tad diskutējam par vienu 2 puntkus vērta KP ņemšanu. Taujāju arī vai ņemsim to vienu citu plānoto divpunktnieku, bet kad jau esot maršrutā ieplānots, tad esot jāņem. Tā līdz šīm punktam aizstaigājām, bet atpakaļ jau izdevās biedrus pierunāt uz nelielu riksi. Te kolorīta mazmājiņa ar ainavisku skatu. Guna teic, ka puišiem skats izpaliekot.
 11. KP 60 - Pa meža celiņiem lieliski un laicīgi saorientejamies. Pie punkta priekšā Resnais susurs. Man top mīkla - Tek pa mežu Avotiņš. Uzmini nu kas tas ir. Atbilde - Resnais susurs Vaidavas rogainingā. Apmaināmies laipnībām un ceram atkal drīz tikties.
 12. KP 29 - Uz šo punktu dodamies uzēzdami kādu našķi un plānojam arī kārtīgas pusdienas pie punkta. Punkts pēc leģendas - bedre bedru laukā. Viss pēc plāna un ļoti raiti. Atkal dziesmas. Plānojam pasūtīt picu uz punktu no Valmieras vai Cēsīm. Kārtējā nerealizetā ideja.
 13. KP 59 - Šis punkts lauka vidū pie medību torņa kas sašķiebies un drīzu nogāšanos.
 14. KP 64 - Uz šo jau pēc azimuta. Pēc apbūves, ko sastopam klajumā, esmu nedaudz apmulsis, tāpēc izejot pa taisnāko ceļu nedaudz iebremzējam pret gravu. Tad par agru dodos vecupes virzienā un dažas minūtes sekojām vadātājam. Pa ceļu kreisajā pusē redzamas komandas, kuras dodas uz šo punktu. Arī mēs to sasniedzam un esam ātrāk par visiem ceļa jozējiem. Pirmie velo-rogaineri sastapti.
 15. KP 32 - Pēc azimuta kāpjam kalniņā, līdz izejam uz "šosejas" pa kuru nopakāļ diebj Resnais susurs. Nākamo slapjo puntku ņemsim kopā. Izdevās viņus pat apdzīt. Varbūt tomēr viņi mūs palaida. Katrā ziņā veselīga konkurence. Guna tikmēr klāstīja savus novērojumus par rogaineriem, kuri smaržo te pēc Perwoll, te pēc želejas. Laikam esot tāds nerakstīts likums iesmaržoties. Aiz punkta mūs sagaida draudzīgs pelēks šunelis un dzeršanas punkts.
 16. KP 51 - Šo punktu tad sasniedzam skriešus. Pamalē daiļš, jo daiļš skats ziemelu virzienā. Uzņemu nelielu video un skrienam tālāk.
 17. KP 21 - Šo punktu ar nelielu līkumu sasniedzam un sastopam atkal mūsu jau ierasto draudzīgo Resno susuru. Kopā tiksim arī līdz nākamajam punktam.
 18. KP 38 - Šo punktu sasnieguši atkal tuvojamies Gaujai un šajā punktā slēdzam iekšā tuvās un tālās gaismas.
 19. KP 65 - Sietiņiezis. Fotogrāfs un tēja pēc visu trepju beigām. Te pasmejam par to, ka varētu aizņemties uguni lāpai.
 20. KP 26 - Šis punkts netālu pie paliela akmens.
 21. KP 44 - Tālāk ejam un skrejam pa ceļiem. Nogriežoties uz stigas pa labi to stigu neredzu. Gandrīz aizejam kartē uz leju. Te arī iešana pēc azimuta kā paraugstunda. Tik perfekti un paralēli kādus 20 metrus skrienamai stigai nebiju vēl nogājis, jo beigās pie grāvja jau tieši pie punkta arī izgājām. Starp citu esmu iemanījies vadīties pareizajā virzienā kompasā, kas uz rokas kā pulkstenis aplikts, vien ielūkojoties nevis grozot virzienu pret ziemeļu līnijām.
 22. KP 66 - Šajā punktā arvien esam ar stundas rezervi. Punktā ierodamies pa stigām un kopā ar vienu velo komandu, Punkts protams paugura virsotnē.
 23. KP 30 - Ceļā uz šo palīdzēja lukturi tuvu punktam, jo uz brīdi pazaudējām precīzu atrašanās vietu un stigu sazarojums dzīvē nebija pamanāms. Arī jaunie ceļi un meža tīrīšanas darbos iebrauktās meža traktora rises rada maldīgu priekšstatu par apkārtni. Pie šī punkta mums plānojums griežas uz mājām, bet tā kā tuvumā ir vel 4 un 6 punktus vērti KP, kurus varam paspēt apmeklēt dēl laika rezerves, tur tad arī dodamies.
 24. KP 46 - Punktu atrodam daļēji sekojot iepriekš satiktajiem lukturīšiem. Viņi gan kā nojaušam dodas uz finiša pusi šo punktu paņēmuši, bet mēs tālāk uz ziemeļiem. 
 25. KP 62 - Nedaudz pamaldāmies pa nogāzi, bet tad atrodam meklēto un pa ceļiem diebjam uz punktu gravas lejā. Tur iedzeram tēju. Iekožam želejkončas. Es vēl parēķinu vai nevaram vēl ko paņemt ar uzviju, tomēr biedri teic, ka viņiem tā neesot. Iesim tālāk uz finiša pusi.
 26. KP 42 - Ar dziesmu izdziedajušies no meža biezokņa, pa celiņiem sasniedzam šo punktu netālu no lielās elektrolīnijas.
 27. KP 57 - Šo punktu bija interesanti meklēt, jo ceļš elektrolīnijai vienā pusē, bet pirmā stiga otrā pusē naktī nepamanāma un trāpam tik uz otro stigu vēlamo. Punktā jau viesojas citi lukturi. Esmu uzņēmis raitu soli.
 28. KP 47 - Šis punkts arī ārpus plāna. Pa ceļam uz šo beidzot iespēja nomazgāt apavus, kurus vēlāk jau atkal nāksies sasmēret dubļaino ceļu brienot.
 29. KP 34 - Pārskrējiens, kura laikā visa komanda sasparojās. Skrējiens mēness gaismā. Gunai rosinu pēdējo želeju netaupīt, jo gan jau noderēs vēl finiša sprintam, kurš neizpaliks. Arī pats apēdu batoniņu. Matemātiski izdomājām šo punktu, krustcelēs nonākuši, tomēr paņemt. Un tad no punkta devāmies uz līkumu ap ezeru, kur vēl vadoties no pieejamā laika mēģinājām paņemt 31 KP, bet diemžēl čujs nedaudz aizveda tālāk un nācās pieņemt lēmumu skriet tik uz finišu to izvēršot par vēl nebijušu trilleri. Beigas ar to tad man arī patika, ka komanda parādīja ļoti labu sagatavotību un spējas izrēķināt precīzi, ko varam paveikt. Finišējām kontrollaikā.

(atpakaļ pie stāsta vulgaris)

Laiks iet nemanot un nonākam vietā, kur šķērsojām Stŗīķupīti arī pirms gada Cēsu rogaininga pasākumā. Mērojam kādu kilometru pa jau zināmu stigu. Jokojam par tur atrodamajiem pampakiem. Guna cer, ka tiešām jokojam, kad skatam ieraugāms patiesais reljefs viņas cerības sagrauj. Šoreiz šeit esam nevis ap krēslas laiku, bet vēl dienvidū. Nedaudz vairāk laika atrašanai prasa pie Gaujas izvietotais KP, kas pēc kartes skatoties neatradās gluži kur tam paredzēts būt. Tomēr arī tas tiek atrasts. Tā nu raitu soli arvien turpinam uz priekšu, gan soļojot, gan pamīšus paskrienot. Sarunās un dziesmās laiks iet nemanot. Arvien satiekam komandu Resnais Susurs. Kamēr gaišs iemūžinu mūsu gaitas dažos video.

Pēc 4h mums pusdienu pauze pie KP, kas pēc leģendas nosaukts, kā bedre bedru laukā. Uz kartes var ērti piesēst. Arvien ēdu savas siermaizes. Vēl kaut kad iestiprinos ar  hematogenu vai isostar enerģijas batoniņu, bet tas notiek pa ceļam. Un te pie šī punta pienāk tikai viens no komandas Resnais Susurs dalībniekiem. Sasmejamies, ka abi biedri uz brīdi pašķirušies. Taču veiksmīgi nodibinājuši mobilos sakarus un vienojušies par kopīgo tikšanas punktu viņi satiksies, bet mēs nu gan dodamies tālāk. Resno susuru vēl gan kādas 3h arvien sastapsim trasē mijot takas un meža ceļus kopā. 

Ir vairākkārt jāiet pēc azimuta, jo nav tuvumā pieejamu un ērtu meža celiņu. Sastopam arī pirmos velo orientieristus. Apmeklējam dzeršanas punktu, kurā Guna no jauna uzpilda sisēmu. Es notiesāju pēdējo siermaizi un arī papildinu savus ūdens krājumus kaut gan dzert daudz negribās un izdzēru kopumā vienu 750 ml isostar dzēriena un tikpat (750 ml) ūdeni. Kristaps norāda, ka līdz āakamajma punktam nevarot būt jāmēro 1h kā manas laika atzīmes norāda un tā būs tiesa, jo 2,5 km veiksim raitā skriešanas solī aptuveni 15 minūtēs un rezultātā no plānotā iegūsim rezervē vienu stundu. Tā tā stunda pagāja. :) Arvien ir gaišs. Vēl priekšā divi KP un tad bruņojamies ar lukturiem. Punkts paugura virsotnē, kur tad arī izvelkam gaismekļus. Tad šķērsojam nelielu upīti un dodamies uz Sietiņieža KP. 

Pie šī punkta arī sastopams fotogrāfs, bet nedaudz tālāk Gaujas malā atpūtas vietā kuras ugunskurs un pieejams vesels lielais grāpis ar tēu, kuru baudām. Cukura gan vairs nav, bet tēja silta. Te notiesājam pie tejas Kristapa šokolādi. Smejamies, ka varētu paņem no ugunskura kādu degošu pagali un kontrolpunktus ar dzīvu uguni meklēt. Un tad dodamies tālāk un nākamo punktu pie akmens, Te ar pēdējā reize, kad pirms finiša redzam Resno susuru. Arvien ir vēl 5h laika un pa ceļiem skrienam. Ir jau piķa melna nakts un nav vēl noskriets 10 pāru kedu. Taciņas mazas gan ved gar Gauju. Nenomaldīties dažkart palīdz kaut kur mežā spīdošie lukturīši un ticība kompasam, jo stigas aprises dažviet nemaz nav pamanāmas. Saprotot, ka mums arvien ir laika rezerve ieskatāmies kartē un nolemjam paņem ārpus plāna vēl trīs KP. Pie tālākā punkta vēl novērtējam vai varam mainīt maršruta beigu plānojumu, bet tomēr nolemjam, ka labāk lieki neriskēt, jo nav vēlmes pēc lielas skriešanas un Kristaps sūdzas pa jocīgu sajūtu vienā no kājām. Pie punkta vēl iemalkojam manis līzpaņemto pirpamētru (kumelīšu) tēju gardo. Izvelku gumijlāčus un tad no meža tiekam ārā ar teju vai dziesmusvētku cienīgu repertuāru.

Tālāk seko elektrolīnija un vairākas stigas no kuram pie pēdējās stundas iestāšanās saslapinām kājas pie viena grāvja šķersošanas. Novērtējot karti ierosinu uz finišu doties pa ceļu paņemot vienu cietu KP kas pēc vērības ir tāds pats, kā neceļos ieplānotais. Menesgaismas apspīdeti skrienm pa dubļainu lauku ceļu. Es uz laiku izslēdzu savu lukturi. Izdodas skubināt komandu uz skrienošu soli, lai tikuši tuvāk finišam spētu lemt ko darīt ar tur tuvumā esošajiem diviem KP. It kā riskēt negribas, bet rīcībā esošais laiks un atlikusī kilometrāža ļauj saņemties uz abu KP apmeklēšanu. Ar pirmo viss vedas raiti, bet ar pēdējo nē. Es uzskrienu virsotnē to meklēt 10 metrus tālāk kā nepieciešams un laiks tiek zaudēts. Nedomājot daudz ar komandu skrienošā solī dzenam trilleri līdz pat finišam. Līdz kontrollaika beigām atlika vien nepilnas 3 minūtes. 

Pēc finiša tiku uzteikts par raitu rogaininga soli, kuru īsti nezinu, kur būtu uztrenējis. Bet patiesi izdevās ātrs soļojums pa stigām, kamēr komandas biedri tipinājam no mugurpuses. Par to man pašam liels prieks.

Dārzeņu zupa finišā un saldais. Gaidot apbalvišanu izdzeram visas pieejamas tējas un notiesājam cepumus, kurus visu ceļu izstaipīju līdzi. Ap pusnakti dodamies mājup jau zināmo mākslinieku dziesmu izkalaidēti. Stāstam pasacinu viens otram, kamēr braucam, lai neaizmigtu. Ap pusdiviem esmu ticis līdz savai gultai. Diena aizvadīta lieliski.

Rezultāts ir šāds: Finišējām pēc 11:57:16 stundām, savācot summā 120 punktus (no 200) 29. kontrolpunktos (no 50), kas kopvērtējumā ir 22. vieta, bet XO12 grupā esam 9. vietā.  Gaisa līnijā 48.7 km, bet realitātē 67.46 km. Šajā reizē esam tikuši pie ~39% distances uzcenojuma, kas, manuprāt, arvien ir daudz par daudz un ir jāsamazina, bet tas katrā ziņā nemazina prieku par 12h skrējienpastaigu mežā. Tiekamies jau citā Eža kažociņa piedzīvojumā, kas jau pavisam drīz, šī mēneša beigās tiks piedzīvots Rīgas 6h rogainingā. Varu vien teikt, ka rogainings ir mana stihija (pēc uguns). Tā ir iespēja pabūt pie dabas vairāku stundu garumā, apskatot skaistas vietas. Un nav nekādu sportisko ambīciju. Vērojot apbalvošanas ir skaidrs, ka vēl gadus 10 šo ambīciju arī nebūs.

Statistikas daļa:
Paņemto KP sadalījums
5/10 - 2 punktu vērtībā = 10 punkti
5/10 - 3 punktu vērtībā = 15 punkti
6/10 - 4 punktu vērtībā = 24 punkti
7/10 - 5 punktu vērtībā = 35 punkti
6/10 - 6 punktu vērtībā = 36 punkti

Punkti un maršruts tos apmeklējot.

Jaunās mācības:
Var nesprast plānošanas kartē mazvērtīgos punktus. Ar šādu taktiku dalījās Ivars no Valmieras. Alus jāiegādā savlaicīgi šajā rudens izskaņas rogainingā, lai finišā ir ar ko apdzēst "ogles". Tā kā šoreiz maz fotomirkļu, tad jāapņemas vairāk veikt momentuzņēmumus. Šoreiz aŗi nedaudz veliju laiku un sasmēreju iepriekšējā vakara un sacensību rītā kājas ar bebīšiem paredzetu smēri, kas rada mitrumu aizturošo kartiņu. Izvelējos arī SealSkinz zeķes, kas protams ar laiku uzņēma sevī ūdeni. To mitrumituriba ir pārvērtēta via arī nav rogainingam tās zeķes paredzētas. Bet tulznu tomer nebija un kājas dzīvas.

No comments:

Post a Comment