Sunday, November 10, 2013

Ko saka lapsa? - Cēsu rogainings 12h

Skriešanas sezona noslēdzās jau ar Ozolnieku pusmaratonu. SKM tika vērots no malas un vispār jau likās, ka varētu sākt sildīt dīvānu, ja vien man tāds mājās būtu. Bet tā kā noskrien.lv kalendarā laiku pa laikam ielūkojos un tur paradās pa kādam interesantam notikumam, tad fakts, ka vēl šogad ir iespēja pamēģinat jau 12 h rogainingu un iegūt orientēšanās pieredzi naktī likās gana vilinošs, lai par savu interesi pieticīgi izteiktos diskusiju sadaļā, kas beigu beigās noformējās, kā 3 cilvēku komanda Mix grupā ar nosaukumu - "Eža kažociņš".  Es, kaimiņš Kristaps un LāsmaO.

Nekāda atpūta sestdienā doties uz rogainingu nav. Pa nakti bija samēra slikts naktsmiers un agri no rīta miegu patrauceja uz ielas aurojošā tauta. Tā nu ar nedēļas laikā uzkrātu un uz tās beigām pieaugošu miega trūkumu (kuru saldi izgulēšu uz svētdienu) 6:00 atslēdzu modinātāju un devos brokastot. Viss pārējais, kas attiecas uz sacensībām bija sagādāts un sakartots iepriekšējos vakaros. Nedaudz pēc 8:00 jau esam Cēsīs. Sacensību centrs iekārtojies pamatskolā, kur jau valda rosība. Pārģerbjos un gaidu kad 9:00 tiks dots starts sacensību kartēm. Kartes novietotas pie skolas ārsienas. Jau pirmā maza sacensība ir to paņemšana. Komplektā 5 laminētas kartes (tas gan nenozīmē, ka lietus laikā karte paliek pilnība sausa), numuri, piespraudes, piemiņas lietas. Katram komadas dalībniekam pa kartei un vienu mēs izmantojam plānošanai. Tiek izmantota jau pielietota diedziņa tehnika un piespraudes, lai atzīmētu visus kontrolpunktus. Tādu dieziņu gan jasagatavo laicīgi. Tiesa mērogs bija pēc sākotnejā biletena informacijas, bet tas lietas būtību nemainīja. Šoreiz arī izmantoju jau iepriekšejā reizē pielietoto tehniku un katras vērtību grupas kontrolpunktus atzīmējot savā krāsā tā iegūstot labāk pārskatāmu kopainu par vērtīgo puntku atrašanās vietu. Kad maršruts saplānots un izdomāti alternatīvie maršruti, tad visi pārzīmējam plānu savās kartēs. Tad jau arī pulkstenis tuvojas 10:00 un dodamies uz startu. Apmēram puse distances būs pa gaismu un otra puse jau pa tumsu, kā arī kā jauka dāvana un veldze no Kurzemes tuvojas lietus, kas sola sākties ap 16:00 un līt līdz pusnaktij.

Sākotnējais plāns
10:00 Tiek dots starts gan 6 h, gan 12 h distances dalībiekiem. Lielās masas dodas DR virrzienā un mēs arī. Pirmos 2 KP var pat īpaši nemeklēt, bet skriet kopā ar masu.
1 KP - Nepagāja ne 10 minutes, kad esam klāt ar nelielu līkumu. KP novietots pie tornīša. Vēl jau esam pilsētā. Tālāk seko došanas uz Gaujas tiltu un izvēlamies taisnāko, bet ne ātrāko un lēzenāko maršrutu.
2 KP - Tas ir kāpiens vienā no pampakiem. Gana vienkārši un gana ātri.
3 KP - Kamēr uz šo skrējām paspējām vairākas reizes ielūkoties kartē līdz jau tikuši pavisam tuvu KP tajā iečekojāmies kopā ar vēl daudziem citiem dalībniekiem.
4 KP - Atmiņā palicis ar to, ka aizskrējam ar diezgan lielu līkumu, bet pats punkts atradās pampaka virsotnē.
5 KP - atradām jau veiksmīgāk, jo kartē redzamais un dabā redzamais sakrita.
6 KP - Tiek satikts pirmais un vienīgais meža dzīvnieks, kas 15 m attālumā un perpendikulāri mūsu skriešanas virzienam, skrējā meklēt savu ikdienišķo KP. Nav skaidrs versijas vai tā bija stirna vai alnis. Pašu punktu sasniedzām bez aizķeršanās un tas atradās ļoti ainaviskā vietā ar soliņu. Te arī pirmā mazā otro brokastu pauze ar graudu batoniņu. Šeit esam priekšā plānam par 30 minūtēm. Jā, saplānoju, ka gaisa līnijas ik piecus km veiksim aptuveni stundu.
7 KP - Uz šo punktu aizskrējām pa stigām nevis gar Gaujas krastu un sasniedzām to arī diezgan ātri. Šķiet ka Gaujas krasta gājēji ieradās pēc mums, kaut gan pirms tam tie bija redzami priekšā. Jāteic, ka pēdējie 4 KP līdz šim tiek sasniegti izbaudot ļoti mainīgu reljefu un augstuma metri arī krājas ļoti raiti. Par 12h rogaininga distances pieveikšanu Cesu pusē var mierīgi piešķirt 1 UTMB kvalifikācijas punktu.
8 KP - Tas atradās kāda izcirtuma ieplakā. Te piepildījās stāsts pat to, ka tā tu skrien un skrien, bet nevienu citu īsti neredzi un tad kā esi pie KP tā no krūmiem lien ārā cilvēki, kā vien tevi vien būtu gaidījuši.
9 KP - Šo nācas kādu brīdi pameklēt, jo pa briksni aizšāvam kādus 100m tālāk nekā vajadzētu. Arī projām tikt nebija vienkārši, bet kad jau tikām uz ceļa, tad varēja paskriet.
10 KP - Šis punkts atrodas kārtējā kāpuma virsotnē. Ceļš līdz punktam veda gar kapiem un mazu daļiņu Raiskuma. Pēc šī KP arī sasniegts ūdens punkts, kas ir nostāk no meža ceļa un kur nolikta liela muca ar ūdeni un mucai, kas ir ar vāku, ir pievienota krūzīte. Padzeramies, uzēdam, papildinām ūdens krājumus un dodamies tālāk, jo tulīt jau diezgan stāvs kāpums ar nākamo KP tajā.
11 KP - Arī šim punktam dažus metrus paskrējām garām, kad, sekojot grupiņai, nemaz nepamanījam, kā viņi raiti piestāja, lai atzīmētos KP. Pēc tam seko noskrējiens pa pakalnu uz leju un pāri šosejai uz nākamo punktu.
12 KP - Jau kārtējo reizi kartē iezīmētais dabā nav atrodas, bet ar niecīgu līkumu atrodam arī šo punktu, kas ir diezgan skrajā mežā.
13 KP - Uz šo punktu arī veda daudzi ceļi kartē un ar rūpīgu ielūkošanos kartē, tikām uz pareizā no tiem. Šis KP mums arī kā lemšanas punkts par to vai doties cauri mežiem tālāk uz otro tiltu vai doties atpakaļ uz pilsētu. Esam vien 3h un 40 min trasē un nevilcinoties dodamies tālāk ņemt vērtīgos punktus talākajos trases punktos. Tam jau iepriekš bijām gatavojušies līdzi uzreiz ņemot lukturus un papildus drēbes.

Neliela atkāpe
"Bebru" takas īpaši daudz nebija iemītas, bet to, ka kāds ir devies tajā pat virzienā kurp mēs, varēja nojaust. Un patīkams moments bija tas, ka pieskrienot pie KP nebija jādomā vēl vai Tev pie tā būs jāpeld vai jālido, jo no Magnēta pieredzes palicis atmiņā ka tas, ka esi KP nenozīmē ka tas neatradīsies 2m plata grāvja otrā pusē.

14 KP - Skrienam pēc azimuta jo mežs to atļauj. Tiesa pie izšķirošā pagreiziena atkal jau aiznesamies 100 metrus par tālu, jo dzīvē pēdējā kartē atzīmētā stiga netika pamanāma. Punkts atrodas dīķa galā un lai tam piekļūtu jāpalien pa nelielu bebru dambi. Ceļā uz šo punktu satiekam arī Gandra komandu, kas kā šķiet skrien pa karti pretējā virzienā nekā mēs.
15 KP - Lai arī uz punktu jāskrien paralēli pakalnam, tad izdodas sadalīties. Kristapu paturu redzamības attāluma, bet Lāsma devās jau uz pakalna otro pusi, lai meklētu KP. Laiku pa laikam sasaucāmies, līdz pienāca tas brīdis, kad Lāsma vairs neatsaucās. Apstājāmies un kādu brīdi saucām līdz Lasma atradās un atradam arī KP.
16 KP - Beidzot sāk līt. Ne tā stipri, bet ar laiku tas viss tiek līdz "kaulam". Ceļā uz šo punktu skrējām pa meža celiņiem un šķersojām arī palielu upīti, kur gandrīz šķīros no sava kompasa. Uzreiz atradām lielu egli, kurai var parrāpties pāri. Pie paša KP ieradamies kopā vēl ar kādu komandu. Ar viņiem kopā devāmies arī uz nākošo KP.
17 KP - Te nu ceļā atkal jāšķerso tā pati upīte. Kristaps pirmo reizi izmērcēja kājas upes ūdeni. Arī pašu punktu kopā ar satikto komandu meklējam diezgan ilgi. Un nolēmuši iziet līdz atskaites punktam, lai sāktu no jaun, pa ceļam KP tomēr atradām. Atkal seko upes šķērsošana, kuras laikā Kristaps aizpeldina savu karti, bet izglābj leģendu. Trasē pavadītais laiks ir 5h un 30 min.
18 KP - Ceļā uz šo punktu ieraugot dažu labu kāpumu atcerējos Somijas sacensību finiša kalna pēdējos metrus. Stāvums nenoliedzami tāds pats. Šķērsojām arī kādu lauku un izbridām uz meža ceļa netālu no Gaujas. Uz KP tad diezan raiti skrējām un tikai intuīcijas vadīti piestājām ainaviskā vietā, kur tad arī paveicās uziet punktu. Nākamais pieturas punkts ir tilts pāro Gaujai uz kuru bridām cauri sausam purvājam un briksnim. Pie tilta seko pauze ar ēšanu, pārģerbšanos un arī lukturu izvilkšanu.
19 KP - viens no malējākiem punktiem kartē. Ja aizskrien pa tālu, var iziet no kartes. Pēc azimuta arī tiek uziets pirmais KP jau tumsā.
20 KP - Šī punkta apkārti nedaudz jau zinu un ceļā uz to arī ieraugām Ramatu klints daļu, bet pats punkts gan nenāca viegli, jo bija ieslēpies eglītēs. Diezgan ilgi to meklējam. Lietus arī kā likās tikai pieņemas spēkā. Beidzot arī es jutu, ka ūdens ticis cauri manām zeķu kārtām.
21 KP - No sākuma jau jatiek ārā no meža un tad pa ceļiem un takām jāpiekļust nākamajam KP. Kad beidzot esam noorientējušies, tad atkal izdodas pazust netālu no Ērgļu klintīm, bet punktu atkal veiksmīgi izdodas atrast. Tagad vēl tik 2 KP un tad pitstiops sacencību centrā un tad atlikušais laiks pa Cēsu pilsētu.
22 KP - Šo atradam diezgan vienkārši. Te arī nomira Lasmas prožektora pirmais akumulators. Tad jāapiet ūdensšķērslis un uz pilsētu.
23 KP - Nesaprotamā kartā aizskrien pa taisnāko ceļu nekā domājām un esam pilsētā, kur tad atkal pie kapiem atrodam punktu virsotnē pie kāda koka. Un tad jožam uz starpfinišu. Arī šeit izdevās aizskriet ne pa taisnāko ceļu. Starpfinišā nedaudz iestiprinamies, kaut ko pārvelkam no drēbēm. Es no somas izmetu lieko svaru, iedzeru tēju un ar Kristapu uz ātru roku saprlānoju pēdējo 90 min. trasi. Jāsavāc vēl 4 KP pēc plāna, kas arī izdosies.

Atkāpe
Sanāca pa baļķiem šķērsot upītes vismaz kadas 5 reizes un vienmēr atradās, kāds koks, kuram pāri ar atbalsta kārti varēja tikt. Lai arī paskriet raiti var arī pēc 9, 10 un pat 11 h sacensības, tad psiholoģiski ap 6 h jau vairs skriet negribas un ir jātaisa pārskrejieni, kas mijas ar raitu un ātru iešanu - rogaininga solis. Kad vakarā izmirkuši kādu brīdi uzskrējām, tad kļuva siltāks, bet meklējot KP parasti atdzisām.

24 KP - Punkts slēpošanas trases galā pie pacēlāja staba. Sasniedzām punktu diezgan ātri, jo pilsētā jau skriešana vairāk vai mazāk pa asfata ceļiem.
25 KP - Atradās krietnu gabalu no iepriekšējā punkta un bija jāiebrien atkal nelielā laukā. Arī pats punkts atardās aiz koka, kā rezutlātā atstarojošie elementi nedarīja savu darbu no tās puses, no kuras tos apspīdinājām ar gaismu.
26 KP - Ceļā uz šo punktu sanāca arī parunāties ar ieinteresētajiem vietējiem, kuri vēlējās uzzināt ko mēs īsti darām. Punkts atrasts un tagad vēl tik viens palicis.
27 KP - Lai arī izskatījās viegli, tad pamanījāmies aizskriet tā, ka kādu brīdi nesapratām, kur īsti kartē esam, kaut gan punkts ir pie pašas Cēsu pils. Beigās jau sapratām un atradām.
Finišs - Tad nu vien atlika kā finišēt. Skola ir diezgan paliela un iekļūt var no 4 pusēm, tāpēc pie finiša arī ieskrējām no sākuma pa nepareizo pusi. Un vēl jau pēdejais check-in pie finiša KP un tad tik nodot identus un uzzināt rezultātu.

Pēc finiša sekoja duša, kārtīgs saļankas sķīvis un uzvarētāju apbalvošana. Pēc tam uz mājām, kur ātri vien atkritu gultā kārtīgam miegam.
Ja runā par kļūdām, tad viena lieta, ko aizmirsu Kristapam pateikt, kad palūdzu viņam sazīmēt maršrutu arī manai kartei, lai nezīmē līnijas savienotas, jo tā bieži bija grūtī kartē saprast, kas ir domāts, ja tam pāri parzīmēts ar marķieri. Vislabāk arī izmantot ne melnas krāsas marķieri un zīmēt ar raustītu līniju. Tā vismaz kartē neaizkrāsosiet ciet kādu butisku detaļu.

Secināju, ka skriešanas ūziņām gadījie ssaķerties ar kadu zaru, jo ieplīsīs neliels caurums. Karte vēl žūst un drēbes arī. Pasākums bija ļoti foršs un arī komanda turējās lieliski. Gaidu nākamo gadu un nākamās sacensības.

Statistikas daļa:
Paņemto KP sadalījums
4/10 - 2 puntku vērtībā = 8 punkti
4/10 - 3 puntku vērtībā = 12 punkti
6/10 - 4 puntku vērtībā = 24 punkti
6/10 - 5 puntku vērtībā = 30 punkti
7/10 - 6 puntku vērtībā = 42 punkti
-------------
27KP jeb 116 punkti no (50KP jeb 200 punktu vērtībā) Laiks trasē 11h:47m:10s

Distance 44.7 Km pa gaisa līniju no KP līdz KP
66.7 Km - reāli dzīvē noskrietais, kas ir 49.2 % uzcenojums gaisa līnijas distancei un 14 vieta kopvērtējumā no 52 komandām.

Izdzēru es 1 l elektrolītu dzēriena un 1-1,5 l ūdens. Apēdu kādus 10 dažādus graudu batoniņus. Ar to pietika, lai nebūtu nevienā brīdī nespēks.

Secinājumi no 12 h rogaininga: 

  • 24h rogainingu vēl negribas izmēģināt. 
  • Rogainings patīk, dēļ iespējas pašam saplānot maršrutu.
  • Vairāk jāiepazīstās ar leģendu.
  • Vēlams izlasīt visu pieejamo informāciju par sacensībām - nolikums, informācija, KP leģendas un apraksti - tā var uzzināt kādu butisku niansi par ko neesi iedomājies.
  • Nepieciešams sasaukties, lai nepazaudētu komandas biedrus.
  • Kompasu vajag tādu, kas netraucē. Man ir īkšķa liekams un lielākoties tas netraucē, bet pastav tomēr iespēja tam nomaukties un pazust (arī īkšķis ātrak nosalst pat zem cimda). ērtākais šķiet ir ar roku liekamais, bet to nav tik ērti atkal pēc kartes noregulēt uz vajadzīgo azimutu un vēl ir kaklā karama versija, kas varētu traucet brīžos, kad skrien ātri. Kurš piemērotāks, grūti pateikt.
P.S. Par pirmo rogaininga pieredzi 8 h garumā lasiet drīzumā ... (raksts aizvien tapšanas stadijā)

No comments:

Post a Comment